Šálek kávy, náš každodenní „spojenec a pohodový společník“» Překlad řecky07. 01. 2019

Šálek kávy, náš každodenní „spojenec a pohodový společník“ Zatímco začalo sněžit, a já, tak jako skoro každý den, jsem si připravila mou moku v konvičce Bialetti z čerstvě namleté kávy, napadlo mne napsat pár řádek i o tomhle námi milovaném nápoji.

Historie kávy začala v Etiopii, z Afriky se dostala kolem 9. století až do Jemenu, pozdější zmínky o původu a požívání kávy jsou z 15. století. Z Jemenu se káva rozšířila do Mekky a Mediny, kde vzásadě fungovala jako náhražka alkoholu. Netrvalo dlouho a první prodejny kávy byly otevřeny ve městě Moka. Z tohoto přístavu se později distribuovala do dalších míst.

Co se týče kávy téhož jména, moky, vaří se pod menším tlakem, a nejlépe z čerstvě namletých zrn. Doporučuje se používat ruční mlýnek, právě protože kvalita šálku je předurčena čerstvostí zrn. Pro kávu moka má být namletý prášek jemnější než u French press, ale hrubší než u espressa. Obvykle lze mlýnek na hrubost nastavit. Celý tento proces má za výsledek kvalitnější a sofistikovanější kávu s vyváženou sladkokyselou chutí.

Samozřejmě mi chutná také řecká káva. V Řecku jí piju denně. V Čechách ale na ní moc chuť nemám.

A jak pijete kávu vy?
 
Hezké poledne nám všem!
2017 ....... 2024 © prekladrecky.cz
webdesign | websystem | KAO.cz